Yöresel Takılar

Filtrele

''YÖRESEL TAKILAR'' ve Cloves Gold & Diamond

Takı, insanlığın varoluşundan günümüze kadar insanoğlu tarafından çeşitli değerli ve yarı değerli madenlerden, değerli ve yarı değerli taşlardan yapılmıştır. Güzel ve alımlı her takı takıldığı zaman seyredende haz duygusu ve ilgi uyandırır. İnsanlar beğendikleri bir takıyı takarken onu bir nesne bir obje gibi değil, sanki vücudunun bir parçası olduğu için takarlar.

 

Anadolu’daki takı kültürüne baktığımız zaman yöresel farklılıkların devreye girmesiyle zengin bir tasarım farklılığı karşımıza çıkıyor.  Mardin’den Beypazarı’na, Eskişehir’den Şanlıurfa’ya, Gaziantep’ten Erzurum’a, Trabzon’dan Adana’ya, Rize’den Diyarbakır’a, Konya’dan Kahramanmaraş’a, Antakya’dan Tokat’a ve Tarsus’tan Tosya’ya yapılan "Anadolu takıları” yolculuğu esnasında kendinizi Anadolu’nun o eşsiz güzelliği içerisinde buluyorsunuz.

 

Anadolu’nun köylerine kadar uzanan takı kültürü içinde her biri ayrı sanat eseri ve el emeği göz nuru olan öyle takılarımız var ki; sesini yurt geneline ve hatta dünya çapında duyurmuş olanlar var.

 

 

Trabzon Hasırları

 

Trabzon, Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon Kafkas’ların ve İran transit yolunun başlangıcında yer alır. Karadeniz’e kıyısı olan diğer ülkelerin limanlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. Tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek turizm şehridir. Yörede yapılan arkeolojik araştırmalarda, Kalkolitik ve Tunç çağlarına ilişkin buluntulara rastlanmıştır. Trabzon bölgesi, İpek Yolu’yla kurulan bağlantı sonucunda 6. yüzyıldan sonra önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Trabzon ilinin doğusunda Rize, batısında Giresun, güneyinde Gümüşhane ve Bayburt illeri bulunmaktadır. Karadeniz iklimi etkisi altında bulunan ilde, kışları yağışlı ve ılık, yazları ise ılıman geçmektedir. 

 

Trabzon, tarihi, kültürel ve turistik yönden zengin bir yapıya sahiptir. Trabzon'da turistlerin en büyük ilgi odağı Kale Surları, Ortahisar (Fatih Camii), Atatürk Köşkü (Müzesi), Ayasofya Müzesi, Gülbaharhatun Camii, Yenicuma Camii, Küçük Ayvasıl Kilisesi, Maçka İlçesinde bir tarih ve doğa anıtı olan Sumela (Meryemana) Manastırıdır. Ayrıca Bakırcılar ve Kuyumcular Çarşısı ile Çaykara-Uzungöl, Akçaabat-Sera Gölü, Sürmene-Çamburnu, Düzköy-Çal Mağarası ve yayla şenlikleri turistlerin ilgisini çeken yerlerdir.

 

Trabzon ve çevresinde geleneksel el sanatı olarak, taş ve ahşap işçiliği, dokumacılık, hasır bilezik yapımı, bakırcılık, bıçakçılık ve yorgancılık gibi sanatlar eski görkemiyle olmasa da sürmektedir. 

 

Trabzon bakırcı ustaları sanatlarını günümüze kadar canlı bir şekilde devam ettirmişlerdir. Bölgeye özgü karakteristik formlara sahip olan üstten saplı ocak kazanları, bakraçlar, ibrikler, güğümler, süs taşları hoşaf taşları, hamur leğenleri, kapaklı hamsi tavaları, maşrapalar, kapaklı sahanlar, tencereler ve mangallar aracılığıyla bakırcılık sanatı, yöre kültürünün izlerini taşımaktadır. 

 

Yapı malzemesi olarak, ormanlık alanın bol olması dolayısıyla ahşap çok kullanılmıştır. Köy ve yayla mimarisinde ahşap hala vazgeçilmez malzemedir. 100-150 yıl dayanması nedeniyle yörede "ehil ağaç” denilen ve özellikle çatılarda kullanılan kestane ağacı en önemli yapı malzemesidir. Ayrıca çeşitli ev ve mutfak eşyaları da ahşaptan üretilmiştir. İskemle, dolap, tekne, yayık, kaşık, kepçe ve su kapları gibi eşyaların üretimi, az da olsa günümüzde sürmektedir.

 

Kuyumculuk el sanatında bir çok ürünün yapılmasının yanı sıra, Trabzon’a özgü olan "hasır bilezik” yapımı çok yaygındır. Gerek altın ve gerekse gümüşten hasır bilezik ve kolye yapılmakta ve yurdun bir çok yerine gönderilmektedir. Bileziğin bilerce yıllık tarihi içinden, özelliklerini koruyarak geliyor. Günümüzde hala varlığını sürdüren ve aranan bir takı. Gücünü onu dokuyan ellerden alıyor. Trabzon Hasır Bileziği’nin yapımı tümüyle el işçiliğine dayanıyor. Altın ya da gümüş teller Trabzonlu kadınların ellerinde, ilmek ilmek örülüyor. Bir dantel kadar ince örülen teller, her sanatçı kadının elinde, duygularının da karışımıyla bir başka biçimleniyor. Trabzon hasırının kaybolmaması ve bu güne gelmesini Trabzonlu kadınlara borçluyuz. 

 

 

Rize takıları

Yaklaşık bir asır önce Rize'de imal edilerek dünyanın dört bir yanına dağıtılan fakat son 50 yıldır yok olmaya yüz tutan Rize takıları Cloves Gold&Diamond  tarafından yeniden canlandırılıyor.
 

Rizeli altın imalatçısı Nayla Kuyumculuk sahibi Abdülbaki Fil, son yıllarda yok olmaya yüz tutan Rize takılarını Cloves Gold&Diamond markasıyla yeniden altın piyasasına soktu. Rize takıları, asırlar önce Rum ustalar tarafından geliştirilerek Türk ustalara öğretildi ve asırlarca imalatı yapılan bu takıların dünyanın dört bir yanında alıcı bulmuştur.

 

Bolşevik isyanıyla birlikte Karadeniz Bölgesini etkileyen siyasi hareketlerle birlikte Rize ilimizdeki altın işlemeciliğinde gerilemeler oldu. Hasır kemer ve bileklik işlemeciliği bölgemizde ilk kez Rize'de yapılırken zamanla Rize'de yok olarak çevre illere kaymıştı. Rize'de önemli bir yeri olan altın işlemeciliği zamanla yok oldu. Biz Cloves Gold&Diamond olarak yaptığımız çalışma ile 13 adet ürünü tespit ederek üretimine başladık.  Yürüttüğümüz çalışma ile asırlık Rize takılarını yeniden altın piyasasına soktuk. Yurt içinde ve yurt dışında da Rize Takıları ve Yöresel Takıları tanıtmak amacıyla fuarlara katılıyoruz. Yurt içinde ve yurt dışına yöresel takılar gönderiyoruz. Rize Takılarını geçmişte olduğu gibi gönümüzde de tercih edilen takılar haline getirmeyi başardık.

Siz de özel günleriniz ve günlük kullanımınız için yöresel altın takılar dünyasından seçim yapmak isterseniz, koleksiyonumuza göz atabilir, beğeninize hitap edecek geniş bir skaladan gönlünüzce seçim yapabilirsiniz.
 

 

Kazaziye

 

M.Ö 2800 yılının ikinci yarısında hüküm sürmüş olan Lidyalılar'dan Anadolu insanına miras kalan Kazaziye sanatı günümüze kadar uzanan kültürel miras niteliğindedir. 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan kazaziye sanatı günümüzde halen pek çok takı, eşya ve objede uygulanmaktadır.

Kazaziye sanatı tamamen el emeğine dayalı bir sanattır. Kazaziye, ipek veya naylon tel üzerine burularak 0,08 mikron inceliğinde sarılan, 24 ayar altın ve 1000 ayar gümüş teller ile yapılan yöresel bir el sanatıdır.

Tarihi geçmişi bulunan bu sanatın Mezopotamya uygarlığından günümüze kadar ulaştığı tahmin edilmektedir. Bazı rivayetlere göre ise M.Ö 2800 yılının ikinci yarısında hüküm sürmüş olan Lidyalılar’dan Anadolu insanına miras kaldığı belirtilmektedir. Lidyalılarda ilk görülen eserler; uçan at figürü ve kartal motifli kolyenin zincir kısmıdır. Kazazlık Sanatı, Osmanlı İmparatorluğu zamanında da Anadolu'nun farklı yerlerinde yaşatılmıştır. Osmanlı döneminde ise “kaftanları” süslemekteydi. Yine o dönemde kadınların şallarının kenarlarına şerit olarak dikilir; bu şeritlere püsküller takılırdı. Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın çok iyi bir Kazaziye ustası olduğu bilinmektedir. 

Günümüzde de elbiselere işlenen bu tellerden, örgü teknikleri kullanılarak farklı takılar yapılmaktadır. Kazaziye sanatında gerdanlık, bileklik ve ayakkabılar da üretilir. Bayanlar için modern, klasik kolye, küpe, bileklik, erkekler için ise 33'lü ve 99'lu örme tespihler ve imame ucuna takılan  kamçı püskülleri, kol düğme modelleri en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. 

Kazaz işi ise 8 – 10 motiften oluşur, bu motifler işlenir, sonra montajı yapılır. Altın ve gümüş teller “çıkrık” adı verilen bir makine ile sarılır. Bu tellerin sarılması sırasında, içte kalan ipek iplik kıvrak tutularak sarma işlemi yapılır. Örgü sırasında sarım işleri tığ, şiş ve minik top altlıkları üzerine uygulanır. Daha sonra şiş ve tığlardan çıkarılır. İlk zamanlar toplar; kurşun toplarının üzerine sonra çirişli üçgen bezlerden yapılan minik toplara, şimdi ise ahşaptan yapılan topların üzerine örülmektedir. Bunun neticesinde bitmiş bir telin kalınlığı ise 03 – 05 mm kalınlığa ulaşır. Bu ürünlerin örgü şekilleri, ören kişilerin kendi özel isteklerine göre farklı model ve tasarımlarda şekillendirilebilir. Zarif görünümlerinin yanında bu ürünler aynı zamanda da sağlamdırlar. Kazazlık işlerinde halen uygulanmakta olan temel örgü formları dört türlüdür. Bunlar; balıksırtı, sürgü, top ve ajürdür.

Son dönemlerde, Cloves Gold&Diamond başta olmak üzere ülkemizdeki bazı kurumların ve işletmelerin Kazaziye Sanatı'nın tanınmasına yönelik yaptıkları çalışmalar, bu sanatın dünya genelinde yayılmasına katkıda bulunmuştur. Bu sanatla ilgilenenler tarafından ortaya konulan ortak kanı, bu sanata yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi gösterildiği yönündedir. Son zamanlarda bu teknik geliştirilerek ürün yelpazesine ayakkabı, çanta, anahtarlık, kemer, muskalık, çay tepsisi, bardakaltlığı ve birçok hediyelik eşya eklenmiştir. 

Kazazlık Sanatı Osmanlı İmparatorluğu zamanında anadolunun önemli yerlerinde yaşatılmıştır. Ancak Cumhuriyet kurulduktan sonra bu sanat sadece Trabzon da devam ettirilmiştir.

Kazazlık Sanatının devam etmesi ve yaygınlaşması için son zamanlarda Trabzon'daki bazı kurumlar ve Trabzon Kuyumcular Odası kurslar düzenlemekte ve iş bilen kişi sayısını artırmaktadır.

Şu an belki yaygın bir şekilde tanınmayan Kazazlık Sanatı yapılan çalışmalar ile çok yakın gelecekte dünyada talep edilen el sanatı ürünü olması beklenmektedir.

 

3D Güvenlik

3D Secure, elektronik ticaret işlemlerinin güvenliğinin artırılması amacıyla Visa ve MasterCard tarafından geliştirilmiş bir sistemdir.Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode™ logoları* bulunan sanal iş yerlerinden yapılan alışverişler Visa ve MasterCard güvencesi altındadır. Bu sayede hem kart sahipleri hem de üye iş yerleri olası sahtekârlıklara karşı güvence altına alınır. Visa tarafından verilen hizmetler “Verified by Visa®”; MasterCard® tarafından verilen hizmetler ise “MasterCard® SecureCode” olarak adlandırılmaktadır.

Green Bar SSL İle Güvenli Alışveriş

Gren Bar SSL; Müşteri bilgileri ve kişisel güvenliğin esas alındığı uluslararası güvenlik protokoller kullanılarak geliştirimiştir. Web Sayfamız Green Bar SSL sertifikasına sahiptir ve bu sayede kart bilgileriniz dahil tüm kişisel verileriniz koruma altına alınmıştır.