Rize Takıları

Filtrele

Rize takıları

Yaklaşık bir asır önce Rize'de imal edilerek dünyanın dört bir yanına dağıtılan fakat son 50 yıldır yok olmaya yüz tutan Rize takıları Cloves Gold&Diamond  tarafından yeniden canlandırılıyor. Rizeli altın imalatçısı Nayla Kuyumculuk sahibi Abdülbaki Fil, son yıllarda yok olmaya yüz tutan Rize takılarını Cloves Gold&Diamond markasıyla yeniden altın piyasasına soktu. Rize takıları, asırlar önce Rum ustalar tarafından geliştirilerek Türk ustalara öğretildi ve asırlarca imalatı yapılan bu takıların dünyanın dört bir yanında alıcı bulmuştur.

Bolşevik isyanıyla birlikte Karadeniz Bölgesini etkileyen siyasi hareketlerle birlikte Rize ilimizdeki altın işlemeciliğinde gerilemeler oldu. Hasır kemer ve bileklik işlemeciliği bölgemizde ilk kez Rize'de yapılırken zamanla Rize'de yok olarak çevre illere kaymıştı. Rize'de önemli bir yeri olan altın işlemeciliği zamanla yok oldu. Biz Cloves Gold&Diamond olarak yaptığımız çalışma ile 13 adet ürünü tespit ederek üretimine başladık.  Yürüttüğümüz çalışma ile asırlık Rize takılarını yeniden altın piyasasına soktuk. Yurt içinde ve yurt dışında da Rize Takıları ve Yöresel Takıları tanıtmak amacıyla fuarlara katılıyoruz. Yurt içinde ve yurt dışına yöresel takılar gönderiyoruz. Rize Takılarını geçmişte olduğu gibi gönümüzde de tercih edilen takılar haline getirmeyi başardık.

Siz de özel günleriniz ve günlük kullanımınız için yöresel altın takılar dünyasından seçim yapmak isterseniz, koleksiyonumuza göz atabilir, beğeninize hitap edecek geniş bir skaladan gönlünüzce seçim yapabilirsiniz