Pırlanta Sertifika

 

PIRLANTA SERTIFIKA NE DEMEK?

Pırlantalar doğanın mucizelerinden birisi olan doğal taşlardır. Her pırlanta gerek içinde ve gerek de dışında eşi benzeri olmayan bir karakter ile gelir. Boyut ve renk özelliklerine ilaveten, oluşumundan kaynaklı olarak pırlantanın içinde oluşan izler, pırlantanın karakterini belirler. Bir pırlantanın değeri tüm bu kalitelerin kombinasyonuna dayanarak belirlenir.

Pırlantanın sınıflandırılmasında ‘’4C’ veya ‘Pırlanta’nın 4 C’si’’ en önemli karakteristik değerdir:

  • Renk (Colour)
  • Berraklık (Clarity)
  • Kesim (Cut)
  • Karat (Carat)

Bu karakteristik değerler, pırlanta uzmanları tarafından ölçülür ve detaylı olarak belgelenir. ‘’Pırlanta Sertifikası’’ ya da ‘’Derecelendirme Raporu’’ şeklinde adlandırılan pırlanta belgeleri, pırlantanın özgünlünü, kalitesini ve değerini gösterdiği için önemlidir.

Pırlanta Ustası

 

 

GL SERTİFİKA PIRLANTALAR

Tüm GL pırlantalar, Kimberley Process'ine katılan ülkelerdeki güvenilir tedarikçiler tarafından özen ve dikkatle seçilir. GL sertifika pırlantaların renk grubu H, berraklık sınıfı VS ve kesim şekilleri çok iyi kesim kategorisindedir. Cloves Gold&Diamond, GL sertifikalı pırlantaların yanı sıra GIA sertifikalı pırlantalar da sunmaktadır.

Cloves Gold Sertifika

 

 

GIA SERTIFIKA PIRLANTALAR

Derecelendirme yaparak pırlanta sertifikası sağlayan GIA,HRD,IGI,AGS vb. lokal ve uluslararası birçok kuruluş bulunmaktadır. GIA (Amerika Birleşik Devletleri Gemoloji Enstitüsü), gemoloji (taş bilim) dalında uzmanlaşmış, kar amacı gütmeyen, çok geniş kitleler tarafından tanınan ve dünya genelinde pırlanta derecelendirmesinde güvenilen saygın bir kurumdur. Cloves Gold&Diamond, GIA sertifikalı pırlantalar ile rengi, berraklığı, kesimi ve karatını yani 4C özelliklerini kendi tercihinize göre belirleyebileceğiniz, montüründen madenine kişisel beğeninize göre seçim yapabildiğiniz ürününüzü sipariş verme seçeneği sunuyor.

 

Pırlantada 4C Kuralı

Karat (Carat)

Pırlantanın ağırlık birimi olan Karat ölçümünde 1 karat 0,20 gramdır. Bir başka deyişle Karat, gramın 5?te 1?ine eşittir. Karat, 100 eşit puana bölünmektedir. Karat miktarı arttıkça taşın yani pırlantanın birim fiyatı da yükselmektedir. Özellikle yekpare pırlantalar yani Tektaşlar fiyat belirlenmesinde çok büyük role sahiptir ve belli sınırları aştıkça pırlanta değerinde orantısız olarak büyük farklılıklar oluşmaktadır. Karat (Carat) kısaltması Ct ya da Kt kısaltması ile yaygın kullanımdadır.

 

Pırlanta Kesimi

Mükemmel: Kesimi ‘’Mükemmel’’ başlığı altında gruplandırılan pırlantalar, diğer pırlantalara oranla ışığı yansıtmak bakımından en başarılı kesimdeki taşlar olduğu için çok değerlidirler. Nadir bulunurlar. Mükemmel kesimdeki pırlantalar, bünyesindeki ışığın neredeyse tamamını yansıtarak mükemmel bir parlaklık gösterirler.

Pırlanta Kesimi Mükemmel

 Kesimi ‘’Çok İyi’’ başlığı altında gruplandırılan pırlantaların, pırlanta kesimleri arasında en iyi pırlanta kesimine sahip olduğu düşünülür; ‘’Çok İyi’’ kesimdeki pırlantalar özel oranlarda kesildiği için pırlantanın bünyesindeki ışığın çoğunu yansıtır.

Pırlanta Kesimi Çok İyi

Kesimi ‘’İyi’’ başlığı altında gruplandırılan pırlantalar, diğer pırlanta kesimlerine göre bünyesindeki ışığı daha az yansıtırlar. Bu kesim, hafif derecede ışık kaybına neden olur. Bu nedenle ‘’İyi’’ kesimdeki pırlantalarnın üzerinde hafif şekilde matlık görünür.

Pırlanta Kesimi İyi

Kesimi ‘’Vasat’’ başlığı altında gruplandırılan pırlantalar bünyesindeki ışığı az yansıtırlar ve parlaklıkları çok azdır.

Pırlanta Kesimi Vasat

 

Pırlanta Berraklığı

 

Kusursuz (Flawless) FL ve IF İçten Kusursuz (Internally Flawless) berraklık derecesi, pırlantanın yüzeyinde ve içinde herhangi bir leke bulunmadığını gösterir; kusursuz berraklığa sahiptirler. IF berraklık derecesindeki pırlantaların yüzeylerinde, parlatıldığında giderilebilen çok hafif lekeler bulunabilir. FL-IF pırlantalar çok nadirdirler.

Pırlanta Berraklığı FL - IL

Çok Çok Hafif Kapanımlar 1 (Very Very Slight Inclusions1) ve Çok Çok Küçük Kapanımlar 2 (Very Very Slight Inclusions 2) berraklık derecesinde olan pırlantalar hemen hemen lekesizdirler; lekelerin 10 kat büyütülmüş mercek yani loop altında görülmesi dahi oldukça zordur ve çıplak gözle kesinlikle fark edilmezler.

Pırlanta Berraklığı VVS1 VVS2

Çok Küçük Kapanımlar 1 (Very Slight Inclusions) ve Çok Küçük Kapanımlar 2 (Very Slight Inclusions 2) berraklık derecesinde olan pırlantalar loop yani 10 kat büyütülmüş mercek altında görülebilen çok hafif lekeler içermektedirler; lekeler çıplak gözle bakıldığında fark edilmezler.

Pırlanta Berraklığı VS1 VS2

Küçük Kapanımlar 1 (Slight Inclusions 1) ve Küçük Kapanımlar 2 (Slight Inclusions 2) berraklık derecesinde olan pırlantalar loop/10 kat büyütülmüş mercek altında görülebilen hafif lekeler içerirler.

Pırlanta Berraklığı SI1 - SI2

Inklüzyonlar 1 /Kalıntılar 1 (Inclusions 1) berraklık derecesinde olan pırlantalar 10 kat büyütülmüş mercek altında görülen hafif lekeler içermektedirler. Çıplak gözle dikkatli bakıldığında lekeler fark edilebilirler.

Pırlanta Berraklığı I1

Inklüzyonlar 2-3 /Kalıntılar 2-3 (Inclusions 2-3) berraklık derecesinde olan pırlantaların üzerinde pırlantanın berraklığını etkileyen belirgin lekeler bulunur. Pırlantadaki bu lekeler çıplak gözle fark edilirler.

Pırlanta Berraklığı I2 - I3

 

Pırlanta Rengi

Ekstra Beyaz Pırlanta ya da Ekstra Renksiz Pırlanta renk sınıfının en üstünde olan D sınıfı pırlanta, hiçbir zaman renk göstermez. Gelen ışığı en etkili şekilde yansıtarak parlaklığı artırmaktadır. Bu nedenle değeri oldukça fazladır.

Pırlanta Rengi D

Ekstra Beyaz Pırlanta ya da Ekstra Renksiz Pırlanta renk sınıfının ikinci sırasında yer alan E sınıfı pırlanta, bünyesinde sadece gemologların görebileceği çok az bir renk göstermektedir. Nadir görülen bir taş renk sınıfıdır.

Pırlanta Rengi E

Ekstra Beyaz Pırlanta ya da Ekstra Renksiz Pırlanta renk sınıfında fiyat/performans oranı en yüksek olan pırlantadır. İçindeki renk ve E renk pırlanta ile farkı sadece gemologlar tarafından ayırt edilebilir.

Pırlanta Rengi F

Beyaz Pırlanta sınıfında yer alan G-H sınıfı pırlantalar, üst görünümde beyaz renkli gözükürler; bununla birlikte bembeyaz arka planda ve alt açıdan bakıldığında az miktarda renk gösterirler. Bu derece az renk içeriği pırlanta takıya monte edildikten sonra gözlemlenemeyecek boyuttadır. Bu iki derece arasındaki fark çıplak gözle veya karşılaştırılarak gözlemlenebilecek bir fark değildir. Pırlanta renk derecelendirmesinde içeriğinde sarı renge dair bir iz barındırmayan son pırlanta derecesidir. Takıya monte edildikten sonra ekstra beyaz ile aradaki fark belli olmayacak kadar az olur.

Pırlanta Rengi G

Beyaz Pırlanta sınıfında ikinci bölümde yer alan I ve J renk pırlanta arasındaki fark, gözlemlenemeyecek kadar azdır. İçeriğinde sarı renk izleri göstermektedirler; fakat beyaz renginde görülürler.

Pırlanta Rengi H

Beyaza yakın Pırlanta sınıfında yer alan K-L-M pırlantalar üstten bakıldığında hafif renk gösterirler. Buna rağmen bu kategorideki taşlar renk konusunda hassas olmayanlar için uygun bir seçenek olabilir. Bu sınıfta ve sonrasında yer alan renk sınıfları doğrudan sarı veya kahverengi renk barındırırlar ve bu monte edilmiş pırlantada da çıplak gözle gözükmektedir. Renk vermesi açısından tercih sebebi olabilmektedir.

Pırlanta Rengi I

Çok Hafif Renkli Pırlanta sınıfında yer alan,çok açık sarı veya açık kahverengi tonunda pırlantalardır. Küçük boyutlu veya montüre monte edilmiş pırlantalardabile bu renk belirgin şekilde gözlemlenebilmektedir. Sarı veya kahverengi renge tam olarak sahip olamadıkları için renkli sınıfına girmezler ve beyaza dair çok fazla iz göstermemelerinden dolayı beyaz sınıfından da uzaktırlar.

Pırlanta Rengi J

Hafif Renkli Pırlanta sınıfında yer alan bu renk grubu sarı veya kahverengi renk pırlantadan önceki son renk sınıfıdır. Açık renkli pırlantalar bu sınıfı oluşturur.

Pırlanta Rengi KZ
GIA Sertifikalı Pırlantalar